Ohio.gov State Agencies  |  Online Services
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Navigate Up
Sign In
Opportunity Corridor
Home             News & Information               Related Links              FAQs             Contact Us
Diversity & Inclusion 
Opportunity Corridor Inclusion Advisory Committee Roster

Advisory Committee Members
No. First Last Organization
1 Chris Alvarado Slavic Village Development
2 Terry Bolden ODOT
3 Luis Cartagena Cuyahoga County
4 Councilwoman Phyllis  Cleveland City of Cleveland  -Ward 5
5 Reverend Dr. Todd  Davidson Antioch Church
6 Joe Dennis Resident
7 Councilman Blaine Griffin City of Cleveland - Ward 6
8 John Hopkins Buckeye Shaker
9 Stephanie  Howse Ohio House of Representatives
10 Deb Janik Greater Cleveland Partnership
11 Councilman Ken Johnson City of Cleveland - Ward 4
12 Larry  Jones II  City of Cleveland
13 Renee Ligon Urban League of Greater Cleveland
14 Valarie McCall City of Cleveland
15 Stephanie  Mercado Team NEO
16 Al Mixon Teamsters of National Black Caucus
17 John Orlando Orlando Baking Company
18 Ryan Puente Neighborhood Leadership Institute
19 Jan  Ridgeway Durham Construction
20 Chris Ronayne University Circle
21 Rev Paul Sadler Mt. Zion Congregational Church
22 Al  Sanchez Al Sanchez Associates Consultants
23 Joseph Shafran Paran Management Company
24 Tim Tramble Burton Bell Carr
25 Chris Urban Greater Cleveland Partnership
26 Sandra Williams Ohio Senator 
27 Dave  Wondolowski Labor Union
28 Maria Davila ODOT
 
 
Supporting Cast
No. First Last Organization
1 Gary Benesh ODOT
2 SeMia Bray Emerald Cities
3 Wyatt Brownlee Brownstone Grey - Section 3 DBT
4 Melissa Burrows City of Cleveland 
5 Randy Cedeno HBC/NEOHCC
6 Michael  Collier Congresswoman Fudge's Office
7 Jenice Contreras HBC/NEOHCC
8 Norman  Edwards McTech Corp - Section 1
9 Cherri Fisher Fisher Partnering
10 Rob Frost Capitol Partners Ohio
11 Joey Gallagher GPI
12 Jacquie Gillon Western Reserve Land Conservancy
13 Deborah Green ODOT
14 Andrew  Jackson Elsons International
15 Jackie Jacob Great Lakes - Section 2
16 Brad Jones ODOT
17 Grace Kilbane Ohio Means Jobs 
18 Laura Kleinman University Circle
19 Sean Singleton JobCorps
20 Kerry Hart Kokosing - Section 3
21 Jack  Marchbanks ODOT
22 Kevin McDaniel Congresswoman Fudge's Office
23 Julie Meyer ODOT
24 Lou Mincek ODOT
25 Myron Pakush ODOT
26 Lauren Purdy ODOT
27 David Robinson University Circle
28 Dustin Russell Governor's Liason
29 Lydia  Sanders CMHA
30 Glen Shumate Commsa - Section 2 DBT
31 Chris Coppock Greater Cleveland Regional Transit Authority
32 June  Taylor Integral Management - Opportunity Corridor Communication & Ambassadors
33 Jermaine Thomas ODOT
34 Denise VanLeer Fairfax Renaissance Development Corp.
35 Natoya  Walker Minor City of Cleveland 
36 Demetrius Williams Fairfax Renaissance Development Corp.
37 Jason  Fischer Great Lakes - Section 2
38 Dennis Roberts Integral Management - Opportunity Corridor Communication & Ambassadors
39 Debbie Berry University Circle
40 Tom Hyland GPI
41 Jill Harris Kokosing - Section 3
42 William  Willis Burten,Bell, Carr
43 Anthony Fluellen Ohio Means Jobs